logo
تاریخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
کد 1

حضور در مقر سازمان توسعه صنعتی (یونیدو) و مذاکره در خصوص مبادلات پیمانکاری فرعی (SPX با کارشناسان یونیدو)

با آغاز عملیاتی فعالیت های مرتبط با مپفا (مرکز مبادلات پیمانکاری فرعی اصفهان) ، برقراری ارتباط با یونیدو و ایجاد همکاری با آن ها دردستور کار آن قرار گرفته در مرحله نخست از ریاست یونیدو در ایران برای بازدید از مپفا دعوت به عمل آمد
۱. حضور در مقر سازمان توسعه صنعتی (یونیدو) و مذاکره در خصوص مبادلات پیمانکاری فرعی (SPX با کارشناسان یونیدو)

با آغاز عملیاتی فعالیت های مرتبط با مپفا (مرکز مبادلات پیمانکاری فرعی اصفهان) ، برقراری ارتباط با یونیدو و ایجاد همکاری با آن ها دردستور کار آن قرار گرفته در مرحله نخست از ریاست یونیدو در ایران برای بازدید از مپفا دعوت به عمل آمد که براساس مذاکرات به عمل آمده، مقرر شد تیمی از کارشناسان مپفا اصفهان با حضور در محل یونیدو در وین، از نزدیک با کارشناسان یونیدو در حوزه پیمانکاری فرعی SPX به تبادل نظر بپردازند. لذا دو نفر از افراد آگاه در این خصوص شامل ریاست کمیته بررسی و حمایت از تشکیل کنسرسیوم‌های صنعتی، معدنی، و خدمات مهندسی و مسوول مپفا  از طرف کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی برای سفر و مذاکره به وین، مامور شدند.

در جلسات برگزار شده با کارشناسان یونیدو ، اعضا مپفا ضمن ارائه گزارشی از عملکرد مپفا،  با آخرین فعالیت های یونیدو در زمینه فرعی SPX آشنا شده، مقرر گردید ضمن دعوت از کارشناسان یونیدو برای حضور در اصفهان، از نزدیک در جریان فعالیت های مپفا قرار گرفته و برنامه ریزی برای همکاری مشترک با یونیدو در زمینه فرعی SPX انجام پذیرد. در ادامه گزارش کامل نتایج این مذاکرات ارائه شده است.

۲. سفر به استانبول، مذاکره با اتاق استانبول و امضاء تفاهم نامه همکاری در زمینه SPX

با توجه به روابط خوب بین مپفا و SPX ترکیه که از سال ۱۳۸۸ شروع شده و به نوعی TSPX به عنوان الگوی ایجاد مرکز مبادلات پیمانکاری فرعی اصفهان مطرح بود؛ برای افزایش همکاری های دوجانبه بین این دومرکز پیمانکاری فرعی (SPX) ، تلاش های زیادی برای امضاء تفاهم نامه برای همکاری آغاز گردید که در نهایت منجر به امضاء تفاهم نامه همکاری مشترک (MOU) بین اتاق استانبول و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان در زمینه مبادلات پیمانکاری فرعی (SPX) گردید.

براساس این تفاهم نامه مبادله شده، TSPX و ESPX ضمن تبادل تجربیات خود در زمینه فعالیت های مرتبط با پیمانکاری فرعی، در جهت افزایش تبادلات مالی ، توسعه بازار، همکاری های مشترک، اطلاع رسانی و ... خواهند کوشید.

لذا با امضاء این تفاهم نامه فرصت مناسبی برای مپفا و پیمانکاران عضو آن به وجود آمده تا ضمن دسترسی آسان تر به تجربیات طرف ترک، در شرایط سهل تری به بازارهای جهانی متصل شده و وارد فرآیند ارتباطات بین الملل گردد. در ادامه گزارش کامل این سفر و نتایج آن ارائه شده است.

۳. حضور در نمایشگاه Midest فرانسه و شرکت در جلسه برگزار شده توسط یونیدو برای SPX های دنیا

با توجه به نیت مپفا در راستای گسترش ارتباطات بین المللی ESPX، مسوول مپفا  با هزینه شخصی در ششمین نمایشگاه Midest فرانسه در شهر پاریس که اختصاص به سازندگان قطعات و تجهیزات کوچک صنعتی مانند فنر، قطعات پرسکاری و ... اختصاص داشت، شرکت نمود.

شرکت در جلسه برگزار شده در محل نمایشگاه توسط یونیدو در خصوص SPX  که با حضور تعدادی از مسوولین SPX های دنیا شامل ترکیه، عراق، تانزانیا، کامرون، کشورهای حاشیه خلیج فارس، مراکش و ... برگزار گردیده بود، باعث گردید تعاملات مپفا با سایر SPX ها وارد فاز تازه ای گردد که براساس دستاوردهای این سفر، دعوت نامه رسمی از سوی SPX های قطر و عراق برای برگزاری دو نشست تجاری در دوحه و بصره با حضور کارفرمایان مرتبط با این دو SPX برای مپفا ارسال شده است که مپفا ضمن تعامل با این دو مرکز و تعیین پیمانکاران مناسب برای این دو نشست تجاری، به زودی مقدمات برگزاری این دو نشست را برنامه ریزی و اطلاع رسانی خواهد نمود. درادامه گزارش حضور در نمایشگاه ارائه شده است.

۴. برگزاری نشست خبری و ارسال خبرنامه های ماهیانه تهیه شده برای اطلاع رسانی به اعضا مپفا از آخرین عملکرد این مرکز و فرهنگ سازی SPX

با توجه به جدید بودن مفهوم SPX (نظام مبادلات پیمانکاری فرعی) در بین صنعت گران و دست اندرکاران صنایع در ایران، کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان از آغاز فعالیت، مپفا، فرهنگ سازی را به عنوان یکی از برنامه های اصلی این مجموعه تعریف نمود.

براین اساس علاوه بر ارائه گزارش های مختلف و شرکت در جلسات گوناگون برای معرفی این مفهوم مانند شرکت در جلسه برگزار شده در اتاق بازرگانی ایران، شرکت شهرک های صنعتی استان های خوزستان، مرکزی، آذربایجان شرقی و البرز و .... نسبت به تنظیم و برگزاری یک نشست خبری با موضوع معرفی مفهوم SPX برگزار گردید که با پوشش واستقبال گسترده رسانه ای مواجه شد. فهرست تعدادی از خبرگزاری های، روز نامه ها و سایت هایی که این گزارش این نشست خبری را پوشش دادند، عبارتند:

خبرگزاری ایلنا

خبرگزاری موج

خبرگزاری ایمنا

باشگاه خبرنگاران جوان

روزنامه دنیای اقتصاد

روز نامه کار و کارگر

روزنامه نسل فردا

سایت اتاق بازرگانی

سایت خبر فارسی

سایت صنایع نیوز

و ....

از دیگر فعالیت های عمده مپفا در جهت تعمیق مفهوم SPX  و اطلاع رسانی به اعضا برای آگاهی از آخرین عملکرد و فعالیت ها، تهیه و ارسال منظم ۷ شماره خبرنامه به صورت ماهانه از تیر ماه سال ۹۲ به صورت فکس و ایمیل برای حدود ۷۰۰ شرکت و کارخانه در حال تعامل با مپفا بوده است.

در ادامه خلاصه برخی از مطالب ارائه شده در خبرگزاری ها، سایت ها و روزنامه ها در خصوص این نشست خبری و نیز متن ۷ خبرنامه ارسال شده از تیرماه تا پایان دی ماه  ارائه شده است.

۵. برپایی غرفه مپفا در هشتمین نمایشگاه صنعت اصفهان برای ترویج مفهوم SPX

در راستای برنامه های ترویجی مپفا، این مرکز با شرکت در "هشتمین نمایشگاه صنعت اصفهان" ضمن افزایش تعاملات خود با پیمانکاران و کارفرمایان عضو خود، سعی در ترویج هر چه بیشتر نظام مبادلات پیمانکاری فرعی در بین صنعتگران نمود که تعداد بسیار زیاد بازدید کنندگان با پرسش های متفاوت از کارکردها و فعالیت های این مرکز، گواه موفقیت آمیز بودن این حضور می باشد. در این راستا و بلافاصله پس از پایان نمایشگاه، مپفا به ادامه تعامل با حاضرین در غرفه و علاقمندان به عضویت، برای ثبت نام در سایت مپفا، اقدام نمود.

در ادامه بنر چاپ شده برای معرفی تعدادی از اعضا مپفا و نیز برخی عکس های مرتبط با بازدید مراجعه کنندگان از غرفه مپفا و پاسخ به سوالات و مذاکره با صنعت گران در این نمایشگاه ارائه می شود.

۶. گزارش نشست کنسرسیوم ها

نشست تخصصی بررسی نقش و جایگاه کنسرسیوم ها در توسعه اقتصادی با حضور  مدیر کل ثبت شرکتها و موسسات غیرتجارتی کشور ،مشاوره حقوقی شرکت ملی  نفت ایران ،انجمن شرکت های ساختمانی و فعالان اقتصادی در تاریخ ۱۶ آذرماه سال ۱۳۹۲در سالن اجتماعات اتاق اصفهان برگزار شد.

در این نشست که به همت کمیسیون صنعت و معدن اتاق اصفهان برگزار شد ،جایگاه کنسرسیوم ها در اقتصاد کشور و فرصت ها و تهدید های آن بررسی شد.

مهندس «مصطفی رناسی» رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان در این نشست به وظیفه اتاق بازرگانی در زمینه بسترسازی و ایجاد شرایط مناسب کسب و کار اعضا و همینطور فعالین اقتصادی اشاره داشتند. ایشان افزودند: یکی از مزیت های عمده کشور بخش خدمات فنی مهندسی است که با توجه به شرکت های پیمانکاری و مشاوره متعدد و همین طور با توجه به برکت تحریم ها، خیلی از کارهای این چنینی به بخش خصوصی واگذار شد و توانمندی های خوبی ایجاد شد، و به موازات آن با توجه به نیروهای تحصیل کرده بسیار زیادی که ما دارا هستیم، مزیت نسبتا خوبی در فعالیتهای فنی مهندسی می توانیم داشته باشیم. البته اکثر شرکت های موجودبعد از انقلاب به وجود آمده اند و تعدادی از آنها که به صورت پرتوان فعالیت می کنند کمتر می باشند. با توجه به وجود پروژه های بزرگ ملی و بین المللی لازمه ایجاد کنسرسیوم های صنعتی احساس می شود.

۷. گزارش بازدید از نمایشگاه صنعت شیراز و شرکت های صنعتی استان فارس

یکی از مناسب ترین و در عین حال ارزان ترین روش ها برای توسعه بازار بازدید و مذاکره تجاری با شرکتهای کارفرمایی در نمایشگاه ها و یا بازدید های رودر روست. بنابراین بازدید از نمایشگاه متناسب و مرتبط با فعالیت های پیمانکاران عضو مپفا در سطح ملی و مذاکره با شرکت های و تولید کنندگان بزرگ و مطرح در کشور در برنامه های SPX تعریف گردید.

در این راستا و برای اجرای برنامه عملیاتی برنامه های توسعه و ارتقاء توانمندی پیمانکاران مپفا، بازدید از هشتمین نمایشگاه بین المللی تخصصی تجهیزات صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، هفتمین نمایشگاه بین المللی صنعت و ماشین آلات مربوطه، کارخانه فولاد پایه فارس و گروه تولیدی و صنعتی فراسان در تاریخ های 92/7/۳۰و 92/8/۱ به مدت ۲ برای ۱۰ نفر از مدیران شرکت های پیمانکاری موفق در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی و صنعت و به شرح زیر برنامه ریزی و اجرا گردید.

بازدید از هشتمین نمایشگاه بین المللی تخصصی تجهیزات صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و مذاکرات تجاری با شرکت های کارفرمایی حاضر در نمایشگاه

بازدید از هفتمین نمایشگاه بین المللی صنعت و ماشین آلات مربوطه و مذاکره تجاری با شرکت های کارفرمایی حاضر در نمایشگاه

بازدید و مذاکره تجاری با کارخانه فولاد پایه فارس

بازدید از گروه تولیدی و صنعتی فراسان

در ادامه گزارش کامل بازدید از نمایشگاه صنعت شیراز و شرکت های صنعتی استان فارس، ارائه شده است.