logo
تاریخ : سه شنبه 17 آذر 1394
کد 2

قرارداد همکاری اتاق بازرگانی اصفهان و یونیدو به امضا رسید

با حضور نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) در اصفهان ، قرارداد همکاری اتاق بازرگانی اصفهان و یونیدو در زمینه توسعه همکاری مرکز مبادلات پیمانکاری فرعی اصفهان SPX ( SUBCONTRACTING PARTNERSHIP EXCHANGE ) با آن سازمان به امضا رسید .
سید عبدالوهاب سهل‌آبادی» رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان» در این جلسه گفتند: پس  از دو سال تلاش کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی این تفاهم‌نامه در شرایطی امضا می‌شود که در دوره جدید اتاق  نیز به این طرح نگاه ویژه‌ای می‌شود. ایشان  افزودند: امیدواریم با امضای این قرارداد بتوانیم به مردم اصفهان و اعضای اتاق بازرگانی نتایج مثبت این کار را ارایه دهیم چراکه همه منتظر دیدن نتیجه هستند. آقای سهل آبادی  تصریح کردند:  بر اساس این قرارداد  یونیدو موظف شد که از تمام ظرفیت خود در راستای  جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای پیمانکاران و کارفرمایان عضو مرکز  استفاده کند . اطلاعات پروژه‌های بین‌المللی پیمانکاری را به پیمانکاران عضو ارایه و هر ساله  فعالیت‌های مرکز  اصفهان را مورد ممیزی و ارزیابی قرار دهد.
جذب سرمایه‌گذاران از اهداف امضای تفاهم‌‌نامه اتاق اصفهان با یونیدو است
مصطفی رناسی» نایب رییس اتاق اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان»  در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه با اعلام این‌که اتاق‌های بازرگانی به عنوان مشاور سه قوه فعالیت می‌کنند، تصریح کردند: در چند سال اخیر رسالت دیگری تحت عنوان توسعه کسب و کار اعضا بر عهده این پارلمان بخش خصوصی گذاشته شده است.ایشان اضافه کردند: در این الگوهای مناسبی از طرف سازمان توسعه صنعتی ملل متحد(یونیدو) ارایه  و کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی اصفهان خواستار استفاده از این الگوها شد و یکی از این الگوها ایجاد  مرکز مبادلات پیمانکاری فرعی SPX بود.جناب آقای رناسی افزودند: مرکز مبادلات پیمانکاری فرعی اصفهان (مپفا)از حدود دو سال پیش کار خود را آغاز کرد و با کمک شرکت شهرک‌های صنعتی کار عملیاتی آغاز شد.ایشان یادآور شدند: تاکنون 300 پیمانکار کوچک و 50 کارفرما شناسایی شده‌اند و بیش از 8 هزار و 500 نفر ساعت آموزش ارایه شده است.نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان با بیان این‌که این مرکز  پیمانکاران و کارفرمایان را با یکدیگر آشنا می‌کند و به طور مستمر عملکرد آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد گفتند: تاکنون قراردادهای زیادی بین کارفرمایان و پیمان‌کاران امضا شده است.و مبلغ این قرارداد 244 هزار دلار است که 50 درصد آن پیش پرداخت می‌شود و مابقی آن با توجه به پیشرفت کار پرداخت می‌شود.
یونیدو به دنبال جذب سرمایه‌گذاری برای ایران  است
الساندرو آمادیو نماینده یونیدو در ایران نیز ضمن ابراز خرسندی از امضای این تفاهم‌نامه گفتند: این قرارداد یک ابزار مناسب برای ایجاد ارتباط بین تولیدکنندگان و زیرمجموعه آن‌ها با سراسر دنیا است، بر این اساس دو هدف مهم سرمایه‌گذاری در ایران و انتقال دو طرفه تکنولوژی را در نظر داریم.
نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) در ایران با تاکید بر اینکه قرارداد اتاق اصفهان و یونیدو دو جانبه است، گفتند: این قرارداد برای ارتقا صنایع اصفهان بوده همچنین موقعیت مناسبی برای شرکت های ایرانی با شرکت های همتای آنها در سراسر دنیا است. آقای آمادیو تصریح کردند: این طرح نه تنها برای اصفهان بلکه برای کشورهای سراسر دنیا موثر خواهد بود.
راه‌اندازی مرکز SPX در 6 شهر کشور با همکاری اتاق اصفهان
علی صفرنورالله مشاور سرمایه‌گذاری اتاق اصفهان نیز در این نشست  خاطر نشان کردند: spx  تا سال گذشته کمیته‌ای بود که زیر نظر کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی فعالیت می‌کرد اما در حال حاضر یک بخش از اتاق بازرگانی است و امروز ESPX در حال فعالیت است .
ایشان با بیان اینکه برنامه آینده این مرکز ایجاد ISPX ایران است، گفتند: با همکاری اتاق بازرگانی اصفهان و وزارت صنعت قرار است از امسال مرکز SPX در 5 شهر تهران، شیراز، اهواز، تبریز، مشهد و در صورت موافقت در کرمان راه‌اندازی شود.
اصفهان با ظرفیت‌های زیادی که دارد می‌تواند از مشارکت‌های بین‌المللی استفاده کند
محسن ایروانی» مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان» گفتند: قطعاً اجرای برنامه‌ها بین اتاق بازرگانی و یونیدو نقش مهمی در توسعه اقتصادی دارد، اجرای این طرح می‌تواند موجب توسعه صادرات، انتقال تکنولوژی و تامین منابع شود؛ اصفهان با ظرفیت‌های زیادی که دارد می‌تواند از مشارکت‌های بین‌المللی استفاده کند.ایشان در پایان ابراز امیدواری کردند: استفاده از مشارکت‌های بین‌المللی جزء اولویت‌های ما است و قطعاً تجارب «یونیدو» کمک زیادی به ما می‌کند تا این کار سریع‌تر انجام شود.