logo

درباره ما

نظام مبادلات پیمانکاری فرعی (SPX): نظام مبادلات پیمانکاری فرعی همانند خوشه های صنعتی، یکی از روش های عمده توسعه صنایع کوچک و متوسط (SMIs) به ویژه در حوزه پیمانکاری است که ایده¬ی اولیه¬ی ایجاد آن در یونیدو از سال 1970 شکل گرفت و تا سال 1985 به شکل امروزی خود درآمد. هدف این برنامه تقویت توانایی صنایع کوچک و متوسط برای افزایش تولید و اشتغال زایی آنها، به روزآوری فرآیندهای فنی و محصولات آن¬ها، بهبود قابلیت رقابت بین¬المللی آن¬ها، جلب سرمایه-گذاری و سفارش های خارجی، تشویق جایگزینی واردات و رشد صادرات محصولات تولیدشده بوده است.
 
مفهوم SPX: پيمانكاري فرعي صنعتي يكي از راه هاي مدرن و موثر سازماني براي توليد محصولات صنعتي از راه همكاري واحدهاي توليدي مكمل است. در اين حالت يك پيمانكار اصلي، همراه با عرضه كنندگان پيمانكاري فرعي متعدد، وجود دارند. به عبارت ديگر در نظام پيمانكاري فرعي، توافق بين دو گروه يعني پيماانكار اصلي و پيمانكار فرعي است. پيمانكار اصلي اقدام به واگذاري توليد قطعه ها و اجزاي قابل مونتاژ اصلي يا فرعي و يا بخشي از خدمات مورد نياز محصول نهايي به يك يا چند بنگاه توليدي مي كند
پيمانكار فرعي (Subcontractor) بر اساس مشخصات فني تعيين شده توسط پيمانكار اصلي(كارفرما) كار را انجام مي دهد.
بديهي است در نظام توليد، به ويژه در حوزه هاي صنعت، تقسيم كاري كه به اين روش انجام مي پذيرد موجب ارتقاي روز افزون تخصص پيمانكار فرعي در يك يا چند فرآيند فني مي شود.
الگوي Subcontract Partnership Exchange يا به صورت مخفف(spx) كه معادل فارسي آن نظام مبادلات پيمانكاري فرعي است در كنار الگوي توسعه خوشه اي، دو متدولوژي اصلي توسعه صنايع كوچك و متوسط به عنوان قلب و موتور محركه نوسعه اقتصادي هر كشوري است كه سازمان توسعه صنعتي ملل متحد(يونيدو) نيز در ترويج آن در سطح جهاني مي كوشد.
در اين الگو، با هدف توسعه و رونق بخشي به شرايط عمومي و وضعيت كسب و كار پيمانكاران صنعتي كوچك و متوسط، مركزي غير انتفاعي((spx متشكل از كارشناسان خبره و آموزش ديده(حدود 5نفر) با پشتيباني نهادهاي دولتي و سازمان هاي صنفي ايجاد مي شود.  
 
وظایفSPX:
وظيفه اصلي اين مركز به سه بخش تقسيم مي شود:
الف-شناسايي، ايجاد و توسعه بازار جديد براي پيمانكاران
ب-ارتقاء توانمندي و پتانسيل اعضاء spx
ج-تسهيل ارتباطات كارفرمايان و پيمانكاران و معرفي آنان به يكديگر
 
مرکز مبادلات پیمانکاری فرعی اصفهان در پایان دوره تاسیس و استقرار، تشکلی خواهد بود غیر انتفاعی، غیر دولتی، خودگردان و ملی که به عنوان برند و نام تجاری "مپفا" خدمات خود را به کلیه شرکت ها، کارگاه ها و صنایع دارای شرایط احراز در سطح کشور ارائه داده و برای موفقیت آن ها در پروژه های پیمانکاری در سطح محلی، ملی و به ویژه بین المللی مي كوشد؛ لیکن تا آن زمان مپفا با حمایت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان فعالیت کرده و مرکز مبادلات پیمانکاری فرعی ایران امیدوار است با برند و نام تجاری "مپفا" بتواند با حمايت از پیمانکاران دارای شرایط احراز در حوزه های پیمانکاری دارای مزیت رقابتی، نقش پر رنگی در توسعه فعالیت های پیمانکاری در سطح محلی، ملی و به ویژه بین المللی داشته باشد؛ لذا خدمات خود را با کیفیت و گستردگی بیشتر در حوزه های زیر ارائه خواهد نمود:
• توسعه بازار پيمانكاران عضو از طریق ایجاد و تکمیل بانک اطلاعاتی شرایط و توانمندی های شرکت های پیمانکاری، صحت سنجی اطلاعات و معرفی پیمانکاران متناسب با خواسته های کارفرمایان (Match Making)
• راه اندازی و ترویج شبکه ها، تشکل ها و کنسرسیوم های کاری کوچک و بزرگ برای فعالیت های مشترک و اجرای پروژه هاي محلی، ملی و بین المللی
• برگزاری تورهای بازدید حضوری کارفرمایان از محل و توانمندی های شرکت های پیمانکاری (Partnership Days)
• برگزاری نشست ها، بازدیدها و تورهای صنعتی برای آشنایی شرکت های کارفرمایی و پیمانکاری با توانمندی های یکدیگر
• اعتبار سنجی کارفرمایان و ارزیابی قابلیت اعتماد فنی، مالی و کیفی ایشان
• ایجاد نمایشگاه ها ثابت و دفاتر تجاری متمرکز داخلی و خارجی
• هماهنگی و حضور مشترک در نمایشگاه های معتبر داخلی و خارجی
• برگزاری تورهای بازدید از نمایشگاه های داخلی و خارجی
• تهیه کاتالوگ، بروشور و سایر ابزار تبلیغاتی برای معرفی توانمندی های شرکت های پیمانکاری
• ارائه آموزش های عمومی، مهارتی، تخصصی و کاربردی به اعضا
• ارائه مشاوره های تخصصی به اعضا و راه اندازی کلینیک صنعتی
 
آشنایی با یونیدو:
یونیدو یا سازمان توسعهصنعتی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۶۶ بر اساس قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد تأسیس گردید. بر اساس قطعنامه یونیدو، هدف این سازمان، گسترش توسعه صنعتی در کشورهای عضو است. یونیدو فعالیت‌های خود را به دو صورت مستقل و هماهنگ‌کننده انجام می‌دهد. فعالیت‌های مستقل این سازمان شامل جمع‌آوری و ارسال اطلاعات مربوط به فناوری، سازمان‌دهی امور اداری، ارائه کمک‌های فنی و تعلیم نیروی انسانی است. یونیدو مرکز هماهنگ‌کننده فعالیت‌های صنعتی کشورهای عضو نیز هست و این فعالیت را بیشتر از طریق ارتباط و همکاری نزدیک با نهادهای اقتصادی منطقه‌ای انجام می‌دهد. مقر اصلی این سازمان بین‌المللی در شهر وین در اتریش قرار دارد. 
يونيدو براساس فلسفه و ماموريت خود، دو الگوي توسعه صنعتي را در بخش صنايع كوچك ومتوسط براي كشورهاي در حال توسعه شامل خوشه هاي صنعتي و مبادلات پيمانكاري فرعي (SPX) را طراحي و توسعه داده است. 
همکاری با یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد):
در طی 32 ماه گذشته و همزمان با تعاملات بین الملی مپفا باSPX   ترکیه، قطر، عراق و ...، مپفا مذاکراتی را با كارشناسان متخصص يونيدو در خصوص SPX انجام داد که با سفر کارشناسان مپفا به وین و دفتر SPX در یونیدو وارد فاز عملیاتی شده و در نهایت به بازدید کارشناسان یونیدو از SPX اصفهان و  انعقاد پیش نویس قرارداد همکاری با یونیدو در خصوص SPX در حوزه های زیر گردید. که در نهایت در مهر ماه امسال (1394) به انعقاد قرارداد و همکاری مستقیم با SPX جهانی انجامید. که مهمترین خدمات قابل ارائه به شرح زیر است: 
- ممیزی دوره ای فعالیت های مپفا
- ارتباط با کارفرمایان بین المللی جهت اخذ پروژه برای اعضا
- جذب سرمایه گذار و مذاکره و فرآهم نمودن امکانات همکاری با SPX سایر کشورها و کارفرمایان مرتبط با آن ها و برگزاري نشست هاي تجاري.